Novo!
Obavijest: 27. lipnja 2009.

25. ljetna škola mladih fizičara je završila!

Hvala svim sudionicima, predavačima, sponzorima, suorganizatorima i roditeljima.
Velika hvala mojim najbližim suradnicima koji su pomogli u osmišljavanju ovogodišnjeg događanja.

Darko Androic

Audio zapisi: iz medija
Video zapisi: predavanja

Obavijest: 17. lipnja 2009.

Pismo Profesora Davora Pavune, istaknutog Hrvatskog znanstvenika iz dijaspore, kojeg nažalost ove godine nećemo ugostiti na Ljetnoj školi i njegova video poruka učesnicima 25. ljetne škole mladih fizičara HFD-a

Obavijest: 15. lipnja 2009.
Na put se organizirano polazi autobusom dana 21. lipnja (nedjelja) u 13:00 sati iz Zagreba s Glavnog kolodvora (Željeznički kolodvor kod Pošte; početak okupljanja u12:00). Učenici iz Rijeke i okolice trebali bi nas čekati na Krčkom mostu (ciljano vrijeme dolaska na naplatnu stanicu mosta je 15:00 sati). Svi ostali mogu nam se pridružiti u destinaciji Ljetne škole, hotelu Bellevue na Malom Lošinju.
Povratak je planiran za subotu 27. lipnja 2009. (subota) iza doručka i u Zagreb se stiže u ranim poslijepodnevnim satima.
Troškove prijevoza koji nije organiziran ne snosi organizator. Hvala na razumijevanju.
Radujem se skorom susretu.

Sve eventualne dodatne informacije možete dobiti kod voditelja ljetne škole
na GSM 091 7644952 koji bi trebao biti aktivan cijelo vrijeme trajanja škole.

I ove godine bismo trebali ići uživo s internet adrese: http://ljskola.hfd.hr/live/ ukoliko internetske veze budu kvalitetne kao i protekle godine.

Popis polaznika upozorava da još neki polaznici nisu ispunili obvezu slanja pismene suglasnosti!

Polaznicima se sugerira da ponesu:
Olovka
Dva Trokuta
Kutomjer
Kalkulator
Tanki flomaster (crne)
za potrebe radionice s obzirom da dovoljan broj istih nismo osigurali od naših sponzora!

Obavijest: 11. svibnja 2009.
Pozvani učenici dužni su dostaviti potpisanu suglasnost roditelja ili staratelja na adresu:
Ljetna škola HFD-a
Bijenička 32
ili na fax. 01 4683535
radi blagovremenog planiranja smještaja polaznika u hotelu.
Troškove smještaja i boravka u Malom Lošinju snosi organizator, 25. Ljetna škola. Prijevoz iz Zagreba do Malog Lošinja i povratak također pokriva organizator. Dodatne informacije mogu se dobiti od povjerenice za kontakt sa sudionicima i njihovim obiteljima:

Lana Ivanjek, prof.
lana@phy.hr
Fax. 01 4683535
ili kod voditelja ljetne škole:
Dr.sc. Darko Androić
dandroic@phy.hr
Fax. 01 4683535

Obavijest: 7. svibnja 2009.
Poziv za sudjelovanje upućuju se učenicima nagrađenim na Državnom susretu i natjecanju mladih fizičara koji se održavaju svake godine u proljeće. Ove godine susret je održan u Vukovaru od 03. - 06. svibnja

Zadovoljstvo nam je obavijestiti vas da će se ovogodišnja
25. Ljetna škola mladih fizičara HFD-a održati u

Malom Lošinju od 21.-27. lipnja 2009. godine.

Ovogodišnja tema ljetne škole je vrijeme. S naslovom Vrijeme u fizici - fizika u vremenu nastojali smo obuhvatiti fizikalne i kulturološke aspekte pojma vremena. S jedne strane vrijeme je fizikalna veličina čija znanstvena interpretacija ima nesagledive socijalne aspekte. S druge pak strane fizika kao vitalna znanstvena disciplina je imala i imat će presudno značenje u odgovorima na suvremena socijalna, ekonomska i ekološka  pitanja. Fizičari se danas više nego ikad suočavaju s izazovom da svoje metode istraživanja primijene i u drugim ljudskim aktivnostima, ne nužno usko fizikalnog karaktera. Civilizacija koja se tako žustro globalizira potiče interdisciplinarnost do danas neviđenu u ljudskoj povijesti.

Ove smo godine pokušali napraviti iskorak i u tom smjeru. Pored uglednih predavača s domaćih sveučilišta nastojali smo angažirati i hrvatsku znanstvenu dijasporu. Niz uglednih svjetskih stručnjaka kroz svoja predavanja i radionice pokušat će izložiti i pojasniti ovu kompleksnu problematiku.

Sadržaja predloženog programa Ljetne škole možete pogledati na: Program.pdf

Svrha Ljetne škole mladih fizičara je da učenicima osnovnih i srednjih škola s izrazitim sposobnostima za prirodne znanosti omogući izravniji uvid u suvremena dostignuća i razvoj fizike, te tako pospješi njihovo usmjeravanje prema modernoj znanosti i tehnologiji. Školu je pokrenulo 1984. godine Društvo matematičara i fizičara SR Hrvatske a danas o njoj brine Hrvatsko fizikalno društvo. Ovogodišnja Ljetna škola, 25. po redu ima jubilarni karakter s obzirom da smo se uspjeli održati četvrt stoljeća i u razdoblju koje je poput onog koje nadolazi prepuno novih problema i izazova.

Škola u pravilu traje šest dana, krajem lipnja ili početkom srpnja. Svake godine škola je posvećena nekoj temi koja se obrađuje putem predavanja, radionica i vježbi.

Hrvatsko fizikalno društvo

2006.
TESLINO NASLIJEĐE U FIZICI

2005.
FIZIKA U TEMELJIMA SUVREMENE ZNANOSTI I DRUŠTVA.

2004.
USUSRET SVJETSKOJ GODINI FIZIKE